Ako odbúrať nahromadený stres a bojovať proti jesennej depresiii
Teplé letné dni pominuli a prichádza sychravé jesenné počasie, ktoré negatívne vplýva na psychiku mnohých ľudí. Menej slnečného svitu, nepríjemné daždivé počasie, krátke dni, dlhé večery, blížiaca sa zima a predvianočné obdobie a väčšia pracovná záťaž – to všetko nám odoberá energiu a zhoršuje náladu. Aj vy máte pocit, že vás nič nebaví, nič sa vám nedarí a cítitite sa vyčerpane ako vyžmýkaný citrón? Presne v takýchto momentoch by ste si mali urobiť čas na seba, odpočívať a zabojovať proti príznakom práve nastupujúcej jesennej depresie.
Ako odbúrať nahromadený stres a cítiť sa vyrovnane a spokojne? Základom je dosiahnuť rovnováhu medzi duševnou a fyzickou pohodou, zachovať si optimizmus a dobrú náladu. Mnoho ľudí sa snaží bojovať proti depresii pohybom, pravidelne cvičí alebo chodí na masáže. Dobrá nálada však súvisí aj vnútornou silou človeka. Na to, aby ste sa cítili dobre a dosahovali maximálne výkony, je nevyhnutné zapojiť okrem telesnej stránky aj intelektuálnu a emociálnu stránku osobnosti.
Emociálna stránka ovláda podstatnú časť našej osobnosti. To znamená, že ak je človek zle psychicky naladený a snaží sa cvičiť alebo urobiť niečo pre svoje zdravie, nedosiahne očakávaný efekt bez zapojenia emócií a pozitívneho myslenia.
Vyskúšajte tieto overené rady a zažeňte jesennú depresiu!!
1. Naučte sa relaxovať: Jedna múdrosť hovorí, že kto chce dosahovať maximálne výkony, musí dokázať aj maximálne relaxovať. Skrátka, robte všetko na maximum. Keď pracujete, nerozptyľujte sa myšlienkami na včerajší večer alebo nasledujúci víkend. Takisto, keď oddychujete, nerozptyľujte sa myšlienkami na prácu a na to, ako všetko nestíhate. Vychutnajte si príjemné okamžiky.
2. Nájdite si čas pre seba: Niekoľkokrát do týždňa si doprajte príjemný kúpeľ vo vani, otvorte si fľašu lahodného sektu, zapáľte si vonné sviečky pustite si príjemnú hudbu a oddychujte.
3. Cvičte s rozumom a radosťou: Dbajte na to, aby ste nekráčali do posilňovne s odporom, ale aby ste sa na to tešili. Predstavte si, ako sa po cvičení budete cítiť skvele, uvoľnite sa a prekonajte svoje negatívne pocity.
4. Naučte sa ovládať svoje pocity a emócie: Šéf alebo kolega vás v práci neskutočne nahnevá. Najradšej by ste im vykričali všetko, čo vám na jazyk príde. Skúste to v sebe udržať a kvôli chvíľkovému rozladeniu neprísť o miesto. Otočte sa a vybehnite si 5-krát hore a dolu po schodoch, prípradne skúste chôdzu po čerstvom vzduchu. To najhoršie bude za vami a môžete sa pokojnejšia vrátiť do kancelárie.
5. Tešte sa z každej maličkosti: Kto dokáže vychutnávať život plnými dúškami a každú minútu prežíva s vedomím, že je výnimočná, disponuje nevysýchajúcim prameňom životnej radosti. Šťastie spočíva v okamihoch, ktoré často prepasieme, lebo deň prežívame s pocitom, že nič nestíhame. Všímajte si krásy okolo seba, zapadajúce slnko, krásnu prírodu.
Vychutnajte si každú chvíľku strávenú v prítomnosti milovanej osoby pri sviečkach a poháriku perlivého sektu a nič nenechávajte na náhodu. Sekt je totiž overeným afrodiziakom.
6. Nepotláčajte svoje pocity, dajte im priestor: Vyhľadajte miesto, kde vás nikto nebude rušiť a zahĺbte sa do seba. Nechajte Vaše negatívne pocity prúdiť telom. Zanadávajte si, poplačte, dupajte, boxujte do podušky – skrátka robte všetko, čo sa vám zachce. Potom si položte ruky na brucho, pokojne a zhlboka dýchajte a pátrajte po svojich pocitoch. Vstaňte a vráťte sa do všedného života.
7. Myslite pozitívne: Je obdivuhodné, ako si dokážeme sami strpčovať život. Vymýšľame si katastrofické scenáre, kritizujeme sa, sami si navodzujeme negatívne myšlienky. To, čo vnímate, nie je vo väčšine prípadov až také zlé. Aktívne si môžete vytvárať pozitívne myšlienky trénovaním a vytváraním kladných formulácií. Napríklad, keď idete na rokovanie, konkurz alebo skúšku, nehovorte si: „Nie som pripravená, určite pohorím…“ Namiesto toho si povedzte: „ Mám jasnú myseľ, viem, čo robím a určite budem úspešná.“
8. Odbúrajte stresy: Keď ste vystresovaná, vypnite, uvoľnite sa, urobte si prestávku alebo sa choďte prejsť. Urobte si svoju zbierku radostí. Po príchode z práce si pripravte príjemnú šálku čaju alebo kávy, pustite si hudbu. Obklopte sa farbami, zažnite si voňavú sviečku a venujte sa sama sebe. Prečítajte si obľúbenú knihu, prelistujte časopis. Doprajte si dostatok spánku. Prospeje to vašej kráse aj vašim nervom. Po nabitom týždni si naplánujte príjemný víkend.
9. Zvyšujte si sebavedomie: Nálada sa dá ovplyvniť aj držaním tela. Kráčajte dynamicky, vzpriamene, zľahka sa hojdajte a zhlboka dýchajte. Keď k tomu pridáte mierny úsmev, úspech je zaručený.
Majte sa radi. Nehľadajte na sebe iba chyby, tešte sa zo svojich kladov. Veď okolie vníma iných ľudí tak, ako sa oni prezentujú. Ak budete omieľať, že dnes vyzeráte a cítite sa hrozne, aj ostatní vás ta budú vnímať. Ak presvedčíte sami seba, že dnes vyzeráte a cítite sa úžasne a podľa toho sa budete aj správať, aj ostatní vo vás uvidia šarmantnú krásku.
10. Stravujte sa zdravo a pre radosť: Potrava je zdrojom telesnej energie a motorom pre procesy v tele, ktoré podporujú dobrú náladu. Nesnažte sa týrať svoje telo aj dušu hladovaním. Doprajte si chutné a zdravé jedlo a neprepočítavajte obsah taniera na kalórie, odoberáte si tak veľa životnej radosti a pôžitkov. Jedzte veľa čerstvého ovocia a zeleniny a niekedy sa môžete rozmaznávať aj sladkosťami. Sladkosti človeku vylepšujú náladu a čokoláda vyvoláva pocit šťastia. Netreba to však preháňať, dajte si kúsok a dobre ho vychutnajte. Dajte si záležať na stolovaní a podľa možností ho vychutnávajte v príjemnej spoločnosti.